پویش سپاس

شود جهان لب پر خنده ای، اگر مردم                    کنند دست یکی، در گرهگشایی هم

صائب تبریزی

در «روز ملی توسعه» با پاسداشت مقام «امیرکبیر»، در سراسر میهن تلاش می‌کنیم تا گامی هر چند کوچک برای ایران برداریم. از شمال تا جنوب، شرق تا غرب، کنشگران توسعه‌خواه را به ما معرفی کنید.«اندیشگاه طرح هزاره پاسارگاد» با بیش از یک دهه تلاش در عرصه توسعه، سعی دارد تا با معرفی این کنشگران، «باشگاه همیاران توسعه ایران» را تشکیل دهد. اشتراک تجربیات و آموزه‌ها، شناخت همیاران محلی و سپاس از آنها، از اهداف این باشگاه است. اگر فرد یا افرادی را می‌شناسید که در حوالی شما، به توسعه کشور می‌اندیشند و گامی در این جهت برمی‌دارند را دست‌مریزاد گویید. با «طرح سپاس» همراه شوید. عکس‌ها و فیلم‌های خود از این مراسم سپاس را به آیدی زیر بفرستید تا در روز جشنواره به نمایش درآیند:

ارسال عکس و فیلم

«تلاش برای توسعه ایران پایان ندارد»

لطفا اطلاعات کنشگران توسعه خواه را در پیوند زیر وارد کنید:

ارسال اطلاعات

کلیات پویش سپاس

هدف پویش سپاس

هدف پویش سپاس، دیده شدنِ افرادی است که در جامعه، کارهای کوچک، اما ارزشمندی را انجام میدهند. این پویش، بر این فرض مبتنی است که کمک به توانمندسازی کنشگران توسعه خواه و بسترسازی برای انجام اقدام های کوچک توسعه ای از سوی آنها، راهبرد مناسبی برای نیل به توسعه در ایران است؛ افرادی که بدون هیچ چشمداشتی و صرفاً مبتنی بر ارزشهای انسانی، دنیا را برای همنوعان خود جای بهتری جهت زندگی میکنند، شایسته تقدیر هستند. پویش سپاس برای کمک به این افراد است تا برای ادامه راه از نفس نیفتند و بی مهریِ احتمالی بخشهایی از جامعه، آنها را خسته نکند.

 

پیشینه سپاس 

موسسه پژوهشی کودکان دنیا آغازگر این راه بود. این موسسه در راستای سپاس از افرادی که در کنار ما و در محله ما زندگی میکنند؛ خدماتی ارائه میکنند که به بهتر شدن زندگی ما کمک میکند، برنامه هایی ساده و مشارکتی با مخاطب کودک برای سپاس از این افراد، ترتیب داد. تقدیر از پاکبانها، آتشنشانها، موسسه کارستان، تجلیل از جانبازان جنگ و سپاس از همسایه ها، جزو برنامه های این موسسه بود. از دید این موسسه سپاس از کسانی که شایسته تقدیر هستند بازی برد – بردی است که بیشتر برای خود ما مفید است.

 

اصول مهم اجرای پویش سپاس 

 

استمرارِ ارتباط با افرادی که مورد سپاس قرار گرفته اند از دیگر نکاتی است که باید جدی بگیریم.

نوع مراسم علاوه بر سادگی برای اشخاص مختلف یکسان اجرا نمیشود، نوع مراسم به اقتضاء حال و هوای شخص برگزار میشود.

از اصول استمرارِ این برنامه، ساده گرفتن، مشارکتی بودن و تقسیم وظایف میان افراد داوطلب است.

پویش های سپاس برگزار شده

سپاس از سعید غلامی نتاج؛ شاخص در نهادسازی توسعه  

مدیر کارگاه توسعه ایران، موسس کانون توسعه پایدار امیرکلا (بنیاد امیر پازواری)

اولین شخصی که به پیشنهاد جمعی از دوستان در اندیشگاه کاندیدای نشان سپاس شد، آقای سعید غلامی نتاج امیری بودند، که  در تاریخ 30 /8/ 98  روز پنج شنبه در منزل ایشان و بدون اطلاع قبلی خودشان و با حضور تنی چند از دوستان و خانواده ی ایشان  برگزار شد.

سپاس به پاس  بیش از یک دهه تلاش بی وقفه برای توسعه ایران 

فیلم این رویداد را اینجا ببینید

سپاس از کافه مراد؛ شاخص در کمک به همنوع 

دومین کاندیدای سپاس بطور کاملا تصادفی در مقابل گروه سپاس  رخ نمود. در مقابل درب اصلی پارک لاله  یک  وانت پیکان پارک هست که فضای پشت وانت را بصورت کافه ای زیبا  درآورده و  برای  همنوعان خود پذیرایی با درصدی تخفیف در نظر گرفته است. درصدی تخفیف برای کسانی که با لباس کار از کافه خرید می کنند، درصدی  برای آنان که  دوچرخه سوارند، به همین ترتیب جانبازان جنگی، رانندگان اتوبوس  و…

در این روزگار سخت که هر کسی با تلاش بسیار برای گذران زندگی خود محتاج وام است، وجود چنین فکری خود  غنیمتی است با ارزش.

مراسم سپاس از برادران مرادی، صاحبان کافه مراد، در روز پنج شنبه 14/9/ 98 روز جهانی کار داوطلبانه  با حضور جمعی از دوستان  با تقدیم تعدادی کتاب و لوح سپاس و بدون اطلاع قبلی ایشان  انجام شد.