m
پوسته شرکتی Highrise
پوسته Highrise جز پوسته های مدرن و خلاق وردپرسی می باشد که هر کاربری با دیدن این پوسته سلیقه کاربر را تحت تاثیر قرار می دهد برخی از قابلیت های پیشرفته ای که در این پوسته قرار داده شده می توان به : صفحه ساز پیشرفته ، اسلایدر لایه ای قدرتمند ، پنل مدیریتی قدرتمند کاملا فارسی و بسیاری امکانات دیگر می توان اشاره کرد .
دنبال کردن :
بالا

ما چگونه ما شدیم؟

ما چگونه ما شدیم؟

موسسه اندیشه و پژوهش طرح هزاره در گذر زمان
چرا ایران همچون گذشته‌های دور خود، دیگر از آن جایگاه رفیع و تاثیرگذار در جهان برخوردار نیست؟
چرا با وجود تدوین و تصویب و اجرای ده برنامه توسعه و عمران در طی شش دهه گذشته، کماکان در اغلب طبقه‌بندی‌های بین‌المللی در زمره کشورهای توسعه نیافته است؟
چرا کشورهای منطقه و دیگرانی که از ظرفیت‌های بالقوه کمتری برخوردارند، به طور مستمر در حال پیشی گرفتن از ایران می‌باشند؟
چرا آرمان و آرزوی ایرانیان در خارج از مرزها و در کشورهای توسعه‌یافته جستجو می‌شود و ایران مقصد هجرت‌ها نیست بلکه مبداء آن است؟
چرا راهکارها و درمان‌های توصیه شده از سوی فرهیختگان در خصوص معضلات و تنگناهای کشور، منشاء اثر نبوده و کمتر به کار گرفته می‌شوند؟
چرا شمار مشکلات شناخته‌شده کشور در طول چند دهه اخیر کاهش نیافته و کماکان به عنوان چالش باقی مانده‌اند؟
چرا تلاش‌های توسعه خواهانه دیروز و امروز، فاقد هم‌افزائی لازم بوده و حتی اقدام امروز، اقدام دیروز را تخریب می‌نماید؟
پرسش‌های بالا و هزاران پرسش مشابه دیگر که ذهن هر ایرانی علاقمند و دغدغه‌مند را به خود مشغول می‌دارد، جمعی از اندیشه‌ورزان و علاقمندان حوزه توسعه و تعالی ایران را بر آن داشت تا با انتخاب چالش پیشرفت و توسعه كشور به عنوان دغدغه اصلی خود، موسسه اندیشه و پژوهش طرح هزاره (اندیشگاه طه) را در سال ۱۳۸۴ تاسیس کنند. حلقه اولیه موسس اندیشگاه در اندیشه کمک به تحقق سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ بودند و بدین منظور مطالعه، نقد و بررسی اسناد توسعه کشورهایی با خصوصیات فرهنگی و جغرافیایی مشابه چون مالزی و ترکیه را دنبال می کردند. زمينه سازي تحقق جامعه دانش بنيان در جهت توسعه يافتگی و ارائه الگوي تفكر جمعي موفق مهم ترین اهداف موسسه را شکل می داد. در فاصله سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ پس از بررسی مدلها و نظريه­های گوناگون ارائه شده توسط صاحبنظران مختلف، تلاش کردیم تا با استفاده از مدل سپهر، به تحلیلی جامع از علل توسعه نیافتگی ایران دست یابیم؛ مدلی که به بیان بسیار کلی، فرايند توسعه را تغييری متوازن و هماهنگ در همه ابعاد حیات انسانی، از مادي­ترين عنصر يعني تكنولوژي تا غيرمادي­ترين آن يعني ارزش­ها، باورها و عقايد می­داند. این مدل، کلیدی­ترين حوزه­هاي تأثيرگذار و تاثیرپذیر در فرايند توسعه را به شرح زیر می­داند:
اندیشه و باورها، عادات اجتماعي، دين و متعلقاتش، نماد، زبان و تکنولوژی
اندیشه فوق، هسته اولیه شکل گیری پنج گروه زیر در سال های ۱۳۸۷ شد:
  • كارگروه توسعه و باورهاي ايراني و اسلامي
  • كارگروه توسعه و عادات اجتماعي
  • كارگروه دين و ساختارهاي مدرن
  • كارگروه توسعه و نماد
  • کارگروه توسعه و منابع طبیعی
پس از گذشت یک سال از فعالیت کارگروهها فوق شامل برگزاری جلسات هفتگی منظم، دعوت از صاحبنظران توسعه ایران، تولید و انتشار مطالب علمی و…، با ایجاد برخی تغییرات استراتژیک و راهبردی در سیاست­ها و خطی مشی­های موسسه، مسیر فعالیت کارگروههای فوق با تغییراتی مواجه شد. با توجه به نزدیکی موضوعات برخی کارگروهها از جمله کارگروه توسعه و باروهای ایرانی و اسلامی، توسعه و عادات اجتماعی و توسعه و نماد، فعالیت کارگروههای نامبرده در قالب کارگروه جدید توسعه سپهر تجمیع شد و کارگروههای باقی مانده با تغییر ساختار و فعالیت مطالعاتی خود در قالب جدید به مثابه کرسی های مستقل نظریه پردازی توسعه، به شرح زیر به فعالیت خود ادامه دادند:
کارگروه توسعه ایران؛ نظریه پردازی در باب توسعه ایران از منظر حقوق مالکیت
کارگروه توسعه و منابع ملی؛ نظریه پردازی در باب توسعه ایران از منظر منابع ملی
کارگروه سپهر؛ نظریه پردازی در باب توسعه ایران از منظر فرهنگ
کارگروه مطالعات موردی؛ انجام مطالعات تطبیقی و کاربردی توسعه
در ساختار جدید مبتنی بر دو رویکرد رقابت و همگرایی، تلاش شد از یک رویکرد نظری توسعه فراتر رویم و  بمنظور افزايش كارايي انديشگاه، عرصه برای ارايه سایر نظريات توسعه و گفتمان بر مبناي آنها باز شود. به اين ترتيب در فاصله سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴ انديشگاه  به عرصه رابطه متقابل انديشه هاي توسعه تبديل شد به این امید كه بتوانیم در بستر رويكرد انتقادي نسبت به يكديگر، شرايط افزايش درك انديشه ورزان توسعه نسبت به مسايل توسعه ايران را فراهم آوریم. به بیان دیگر،  تلاش کردیم تا از بسط تئوریک صرفا یک نظریه در بحث توسعه عبور نماییم و همزمان فرصت کنکاش در سایر نظریات و مکاتب توسعه را نیز مهیا سازیم. همچنین در راستاي پرداختن به مسائل و چالش هاي اولويت دار در جامعه و تعامل با دو حوزه مردمي و دولتي مرتبط با توسعه كارگروه مطالعات موردي (كاربردي) تاسيس گردید تا نسبت به انجام مطالعات با استفاده از تكنيك  (Meta) و مبتني بر پژوهش هاي انجام شده در ساير موسسات تحقيقاتي مبادرت نمايد.
همچنین در سال‌ ۱۳۹۳ به‌منظور ١- کمک به تحقق اهداف و اجرای اثربخش برنامه‌های توسعه‌ای کشور، ٢- نزدیک‌سازی حوزه‌های نظری و اجرایی توسعه به یکدیگر، ٣- ترسیم و پیاده‌سازی الگوها و نمونه‌های موفق توسعه و تلاش برای ترویج آنها، ٤- جلب مشارکت و همراه‌سازی مردم در پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای و ٥- حمایت و تقویت بازیگران توسعه‌خواه و پیشران توسعه، مبادرت به راه‌اندازی کارگاه توسعه ایران نموده و در این راستا دو منطقه نمونه توسعه‌ای، «شهرامیرکلا» در استان مازندران و «روستای سفلی» در استان فارس را جهت مطالعه موردی و اقدام عملی، انتخاب کرده تا نتایج مطالعات نظری توسعه را در این مناطق به بوته آزمون گذاشته و به منظور بسط دانش توسعه، چالش‌ها و مسائل آنها را استخراج و به حوزه‌های نظری ارجاع دهد.
در فاصله سال های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷  نیز به منظور افزایش  قدرت تأثیرگذاری اندیشگاه و تمرکز بیشتر بر موضوعات کاربردی­تر متناسب با مسائل روز کشور، رویکرد کارگروه محوری با رویکرد پروژه محور جایگزین گردید. تلاش شد تا با دعوت از افراد علاقمند جهت عضویت در شورای سیاست گذاری اندیشگاه، علاوه بر تقویت نهاد سیاست گذاری اندیشگاه، جهت تقویت نیروی انسانی اندیشگاه و جذب نیروهای متخصص و علاقمند نیز برنامه ریزی هدفمندی صورت پذیرد.
سیر تغییرات اندیشه طرح هزاره را در پاورپوینت زیر نیز ببینید:

اندیشگاه طرح هزاره در مسیر بالندگی

بدون نظر

ثبت دیدگاه