این گزارش چگونگی شکل‌گیری برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را با روی کار آمدن دولت باراک اوباما در ایالات متحده امریکا و نگاه مثبت به اقدامات و برنامه های هسته‌ای ایران، علیرغم لابی های صهیونیستی و عربی و روی کار آمدن دولت حسن روحانی در جمهوری اسلامی ایران ارائه می‌کند.

نگاه دولت باراک اوباما برخلاف سیاست خارجی متداول ایالات متحده امریکا با دیده اغماض به موضوع هسته‌ای ایران نشان می‌دهد چگونه این نرمش باعث شد حقوق هسته ای ایران در دنیا به رسمیت شناخته شود.

در این گزارش، «برجام» از نگاه‌های دولت امریکا در زمان اوباما، ایران در زمان دولت روحانی، روسیه و بازیگران منطقه همچون اسرائیل و عربستان مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. ضمن توضیح مختصر در علت عدم ورود به نقش و نگاه  اروپا و چین به برجام، نقش و تلاش بازیگران منطقه در برهم زدن برجام  توضیح داده می‌شود. 

این گزارش حاصل مطالعات «گروه چالش های روز» اندیشگاه  طرح هزاره تا قبل از تصمیم‌گیری دونالد ترامپ مبنی بر خروج از “برجام” است. اندیشگاه طرح هزاره ضمن استقبال از سوالات و راهنمایی های مخاطبین آمادگی خود را مبنی بر پاسخ گویی به مفاد گزارش اعلام می‌کند.                                                                                          
 متن کامل گزارش را در پیوند زیر بخوانید:

                                                    برجام؛ مقدمه ای بر برنامه اقدام مشترک 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *